کافه میر

مقاله

آیین نوشیدنِ چای در جاهای مختلف دنیا

وقتی سردمان است، نوشیدنش گرم‌مان می‌کند، وقتی زیادی گرم‌مان شده با مزمزه‌کردنش خنک می‌شویم و آرامش‌مان را به دنبال دارد در روزهای خستگی و هنگام هیجان و استرس روزانه. درباره‌ي این دومین نوشیدنی دنیا بعد از آب حرف می‌زنیم. اما مردم مختلف دنیا چه آدابی را هنگام نوشیدن چای رعایت می‌کنند؟

هند؛ سرزمین چای

مصرف چای در هند از هر کشور دیگری در دنیا بیش‌تر است؛ چای نوشیدنی ملی این کشور است و تقریبا در هر گوشه‌ای از خیابان‌های این کشور و در تمام ساعات روز سِرو می‌شود. چای شیرین با طعم ادویه و شیر، چای روتین این کشور را تشکیل می‌دهد.

 

مراکش؛ چای نعنا

غیرممکن است که ۲۴ ساعت در یک شهر مراکشی به سر ببرید و چای داغ نخورده باشید. چای نعنایی مراکشی نوشیدنی غالب این کشور است. سه بار در روز با این نوشیدنی از میهمان‌ها پذیرایی می‌شود؛ هر لیوان معنای خاصی دارد –زندگی، عشق و مرگ. و البته میهمان‌ها باید هر سه لیوان را بنوشند.

 

تایلند

پیشنهاد می‌کنیم در سفرتان به تایلند چای مشهور این کشور را امتحان کنید که شبیه به هیچ کجای دنیا نیست. در این نوشیدنی که از چای قرمز تهیه می‌شود، طعم رازیانه غالب است و در آن از شیر، رنگ‌ زرد خوراکی و ادویه‌های دیگر استفاده می‌شود.

 

انگلیس

نیمه‌ی قرن هفدهم بود که چای وارد انگلستان شد ولی به دلیل قیمت بالا نتوانست مقبولیت همگانی را به دست بیاورد. گذشته از این، چایخانه‌های این کشور تنها از مردان استقبال می‌کردند. تقریبا دویست سالی باید می‌گذشت تا چای همراه با شیرینی و ساندویچ‌های کوچک، به شکلی که امروز سِرو می‌شود، به پای ثابت دورهمی‌های عصرانه‌ی این کشور تبدیل شود. رقابت نزدیکی بین قهوه و چای در این کشور وجود دارد ولی چای تقریبا همیشه رتبه‌ی اول را به خود اختصاص داده است.

انگلیسی‌ها و چای خوردن‌شان زبانزد خاص و عام‌اند و به مردمی مشهورند که حتی می‌توانند چای را بدون نگرانی از خوب‌نخوابیدن، پیش از رفتن به رخت‌خواب نیز بنوشند و از آن لذت ببرند؛ آن‌ها نمی‌توانند بدون چای زندگی کنند.

روسیه

قرن هفدهم میلادی بود که تاجران چای را به روسیه معرفی کردند. زمان و مسافت طولانی‌ای که چای برای رسیدن به روسیه طی می‌کرد، باعث شده بود این متاع قیمت بالایی داشته باشد و تنها طبقات پردرآمد می‌توانستند از این نوشیدنی استفاده کنند. تنها پس از گشایش خط آهن سیبری در سال ۱۸۸۰ بود که سفر چای به این سرزمین کوتاه شد و قیمت آن کاهش یافت.

سماور عضو ثابت خانواده‌های روسی بود و در هر خانه‌ای چای در سماور می‌جوشید. فرهنگ چای این کشور به ایران بسیار نزدیک است و چای‌نوشیدن زمان خاصی ندارد؛ هر وقت از روز که اراده کنید می‌توانید چای بنوشید و از میهمان‌ها با این نوشیدنی پذیرایی می‌شود. چای بسیار پررنگ هندی یا سری‌لانکایی با طعم دودی پرطرفدارترین چای در این کشور است.

رزرو