کافه میر

مقاله

قهوه و فیلم

زمستان وقت خوبی برای تماشای فیلم‌هایی است که ندیده‌اید یا می‌خواهید دوباره ببینید. این شب‌های طولانی به سرگرمی نیاز دارد؛ خودتان را در پتوی گرم بپیچید و یک فنجان قهوه‌ی داغ هم کنار دست‌تان بگذارید. کدام فیلم‌ها را ببینیم؟ با فیلم‌هایی شروع کنیم که قهوه حضور پراهمیتی در آنها داشته است.

 

پالپ‌فیکشن

برای شروع، پالپ‌فیکشن تارانیتنو را پیشنهاد می‌کنیم که ضرباهنگ تندی دارد و نفس‌تان را در سینه‌ حبس می‌کند. جدای از صحنه‌ی به‌یادماندنی رقص اوما تورمن و تراولتا، حواس‌تان به جایی باشد که تارانتینو خودش در فیلم حضور پیدا می‌کند و با ساموئل جکسن و جان تراولتا در مورد قهوه حرف می‌زند.

 

ناشتایی در تیفانی

حالا بد نیست کمی‌ عقب‌تر برویم و ادری هپبورن افسانه‌ای را در فیلم ناشتایی در تیفانی نوشته‌ی ترومن کاپوتی ببینیم که در همان ابتدای فیلم از تاکسی پیاده می‌شود و با قهوه‌ای در دست مقابل فروشگاه جواهرفروشی تیفانی می‌ایستد و ویترین را تماشا می‌کند. قهوه باید جزء جدایی‌ناپذیر صبح هر کسی باشد.

 

مظنونین همیشگی

فیلم جنایی و رازآلود مظنونین همیشگی که با هر بار دیدن باز هم همان تازگی را دارد، برای یکی از دورهمی‌های زمستان گزینه‌ی مناسبی است. صحنه‌ای در فیلم است که بازجو پس از کنار هم گذاشتن قطعه‌های پازل، هویت واقعی مجرم را کشف می‌کند و در همین لحظه است که فنجان قهوه از دستش می‌افتد و روی زمین پخش می‌شود. تکرار سه باره‌ی سقوط قهوه از دست او، تاکیدی است بر حل راز بزرگ فیلم.

رزرو