کافه میر

مقاله

فیکا؛ لذتِ با هم بودن

سرانه قهوه‌نوشی در کشورهای اسکاندیناوی بسیار بالاست. در سوئد مصرف قهوه به نسبت جمعیت، از کشورهایی که در مصرف قهوه معروفند بالاتر است. پس چندان عجیب نیست که عادت قهوه‌نوشی خاصی هم در این منطقه وجود داشته باشد.

فیکا –فراغت- میهمانی کوچکی‌ست که در تمام ساعت‌های روز در کافه‌ها، شرکت‌ها و کارخانه‌ها و خانه‌ها در جریان است؛ ترکیبی از قهوه و انواع شیرینی‌ها، ساندویچ‌ها یا حتی میوه‌هایی که می‌توان از میان‌شان انتخاب کرد. فیکا که در واقع نوعی فرهنگ نوشیدن قهوه همراه با شیرینی است با حرف‌زدن همراه است. بسیاری از سوئدی‌ها روزانه چند بار این مراسم را به‌جا می‌اورند و برای این کار منتظر آخر هفته نمی‌مانند.

پس ماجرا فقط خوردن قهوه با شیرینی و ساندویچ نیست و چیزی فراتر از این است؛ در این استراحت کوتاه، کسی به شبکه‌های اجتماعی‌اش سر نمی‌زند، یا لپ‌تاپش را برای چک‌کردن ای‌میل و وب‌گردی باز نمی‌گذارد و همه‌ی هدفش وقت‌گذرانی و گفت‌و‌گو با دیگران است.

بسیاری از شرکت‌ها در مالمو و استکهلم زمانی را برای نشستن و انجام آیین فیکا الزامی کرده‌اند. دولتمران این کشور بر این باورند که این کار بهره‌وری را در شرکت‌ها و کارخانه‌ها بالا می‌برد و آمار هم همین مطلب را تایید می‌کند.

فیکا یک رفتار اجتماعی‌ست که آدم‌ها را دور یکدیگر جمع می‌کند تا برای دقایقی هم که شده از فضای کار و اتفاقات روزمره فاصله بگیرند و با دوستان، خانواده یا همکاران خود معاشرت کنند.

رزرو