کافه میر

مقاله

چکیده
دنیا پر است از چیزهای عجیب و غریبی که روزبه‌روز تعدادشان زیادتر می‌شود و علت حضورشان هم این است که آدم‌ها از تجربه‌ی چیزهای جدید لذت می‌برند و هوس‌شان سیراب می‌شود.
چکیده
مردم تمام دنیا هر روز صبح آیین تقریبا مشابهی را تکرار می‌کنند: از خواب برمی‌خیزند و پیش از شروع کارهایشان قهوه می‌نوشند. چیزی که ممکن است این رفتار را متمایز کند، شکلِ آماده‌سازی قهوه و بعضی وقت‌ها محتویات آن است. قهوه فقط یک نوشیدنی معمولی نیست که مردم به خاطر فایده‌اش آن را بنوشند؛ بلکه جاهای مختلف دنیا آیین‌های مخصوصی برای این نوشیدنی وجود دارد. این آیین‌ها یا فرهنگ‌های قهوه‌نوشیدن به تعداد آدم‌های دنیا زیاد است.
چکیده
داستان‌های زیادی در مورد محل کشف قهوه وجود دارد که قوی‌ترین‌شان به افسانه‌ای اتیوپیایی برمی‌گردد که در آن چوپانی بزهایش را در حال خوردن دانه‌هایی عجیب دیده بود و گفته بود بزها بعد از خوردن دانه‌ها –سرحال- به این ور و آن ور می‌جهیدند. این طور که نقل می‌شود راهبان با شنیدن این داستان، دانه‌ها را در آتش انداختند که عطری خوش به دنبال داشت؛ قهوه متولد شده بود. در هر حال این جا کشوری است پر از درخت‌های قهوه و بر همین اساس یکی از قدیمی‌ترین فرهنگ‌های نوشیدن قهوه در کشور اتیوپی جریان دارد.
چکیده
وقتی سردمان است، نوشیدنش گرم‌مان می‌کند، وقتی زیادی گرم‌مان شده با مزمزه‌کردنش خنک می‌شویم و آرامش‌مان را به دنبال دارد در روزهای خستگی و هنگام هیجان و استرس روزانه. درباره‌ي این دومین نوشیدنی دنیا بعد از آب حرف می‌زنیم. اما مردم مختلف دنیا چه آدابی را هنگام نوشیدن چای رعایت می‌کنند؟
چکیده
یک فنجان قهوه‌ی داغ، نوشیدنی‌ای ‌است که اغلب مردم دنیا صبح‌شان را با آن آغاز می‌کنند و هر کدام ممکن است پاسخ‌های متفاوتی به این پرسش بدهند. ممکن است اولین پاسخ این باشد که می‌خواهند سرحال باشند و با رساندن کافئین به بدن‌ روزی پرانرژی را آغاز کنند.
چکیده
زمستان وقت خوبی برای تماشای فیلم‌هایی است که ندیده‌اید یا می‌خواهید دوباره ببینید. این شب‌های طولانی به سرگرمی نیاز دارد؛ خودتان را در پتوی گرم بپیچید و یک فنجان قهوه‌ی داغ هم کنار دست‌تان بگذارید. کدام فیلم‌ها را ببینیم؟ با فیلم‌هایی شروع کنیم که قهوه حضور پراهمیتی در آنها داشته است.
چکیده
اگر قرار بود شخصیت‌های داستانی مورد علاقه‌مان به کافه بروند، چه چیز سفارش می‌دادند؟ نوشیدنی مورد علاقه‌شان –با توجه به شخصیت و ماجراهایشان در قصه‌‌- چه بود؟
چکیده
جز قهوه‌هایی که می‌شناسیم و اسم‌شان را شنیده‌ایم ترکیبات و نوشیدنی‌هایی در دنیا وجود دارند که ممکن است اسم‌شان را نشنیده باشیم و هیچ وقت هم به صرافت خوردن‌شان نیفتیم، اما آشنا شدن با آنها خالی از لطف نیست.
چکیده
سرانه قهوه‌نوشی در کشورهای اسکاندیناوی بسیار بالاست. در سوئد مصرف قهوه به نسبت جمعیت، از کشورهایی که در مصرف قهوه معروفند بالاتر است. پس چندان عجیب نیست که عادت قهوه‌نوشی خاصی هم در این منطقه وجود داشته باشد.
چکیده
«یه چایی در خدمت‌تون باشیم!» جهانی بودن طعم چای، یکی از ویژگی‌هایی است که نوشیدن چای را دلپذیر می کند؛ زبانی مشترک که کسی با آن بیگانه نیست.
رزرو